TOROKUSHO - Dokument urzędowej rejestracji miecza w Japonii.

       SATO KANZAN Sensei

JAPOŃSKIE CERTYFIKATY AUTENTYCZNOŚCI

© 2015 - 2025  |  All Rights Reserved | © Krzysztof Pietrek | Wszelkie prawa zastrzeżone

dannoura1185@op.pl

       HONAMI KOSON Sensei

      TOUREN - Token Kenkyu Rengou Kai - dr Tokunou Kazuo

       JTK - Juho Token Kenkyukai -  Stowarzyszenie Studiów Japońskiego Miecza

      NTHK -  Nihon Token Hozon Kyokai - Japońskie Towarzystwo Ochrony Miecza

      NBTHK -  Nihon Bijutsu Token Hozon Kyokai - Stowarzyszenie Ochrony Sztuki Japońskiego Miecza

Japonia jest kolebką Nihonto, jej historia jest nierozerwalnie połączona z mieczem samuraja. W naturalny sposób właśnie w Japonii powstało szereg organizacji zajmujących się ochroną japońskich mieczy, dziedzictwa sztuki kucia japońskiego miecza, badaniem i oceną historycznej wartości starych ostrzy, które zachowały się do dzisiaj. Po szczegółowym badaniu wydają one orzeczenia w formie papierowych dokumentów nazywanych Origami. Wszystkie organizacje realizują swoje zadania korzystając z doświadczenia i wiedzy wybitnych rzeczoznawców, którzy poświęcili całe swoje życie badaniu historii Nihonto. Eksperci ci wystawiali również swoje własne orzeczenia, których wiarygodność jest niepodważalna według większości historyków i kolekcjonerów całego świata. Oprócz papierowych Origami efekty swoich badań umieszczali w formie SAYAGAKI, odręcznych zapisów na oprawach Shirasaya.

 

Pierwotnie na drewnianych oprawach Shirasaya, służących do przechowywania ostrzy i ich bezpiecznego transportu, umieszczano napisy pozwalające identyfikować ostrze, lub okolicznościowe inskrypcje np. dotyczące darów, którymi daimyo nagradzali wasali lub samurajów za wyjątkowe zasługi, także opisujące rodzinne pamiątkowe miecze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Napisy na oprawach Shirasaya noszą nazwę Sayagaki.

 

Poniżej informacje o certyfikatach autentyczności wydawanych w formie papierowych Origami przez najbardziej znane organizacje ochrony dziedzictwa sztuki japońskiego miecza, zajmujące się badaniem i oceną poziomu historycznej wartości starych ostrzy, oraz certyfikatach autentyczności w formie SAYAGAKI, odręcznych opisów umieszczanych na drewnianych oprawach mieczy Shirasaya przez Honami Kosona i Sato Kanzana, najwybitniejszych ekspertów XX wieku w zakresie badania i oceny wartości historycznej Nihonto.

 

Wszystkie certyfikaty autentyczności były i są wydawane w rezultacie badań przeprowadzonych na wniosek właściciela miecza.

 

Dla legalnego posiadania w Japonii miecza lub innego bojowego ostrza, należy je zarejestrować w urzędzie Rady ds. Edukacji lokalnej prefektury. Dotyczy to zarówno współcześnie wykonanych ostrzy Gendaito jak antycznych Nihonto wykonanych przed 1876 rokiem. Po rejestracji ostrza właściciel otrzymuje dokument TOROKUSHO legalizujący je i opisujący unikalne cechy ostrza. Posiadanie miecza niezarejestrowanego jest przestępstwem karanym na równi z posiadaniem broni palnej bez zezwolenia.