Słabość władzy bakufu umiejętnie wykorzystywali dwaj silni daimyo z południa regionów Chubu i Kanto Hojo Ujiyasu, władca prowincji Sagami i Takeda Shingen, wówczas jeszcze Harunobu, pan małej górskiej prowincji Kai. Hojo rozpoczął ekspansję na tereny Musashi i Kozuke, a Takeda na Shinano.

Za spokój w obu prowincjach odpowiadał gubernator Kanto Uesugi Norimasa. Jako namiestnik szogunatu, do tego sam bezpośrednio zagrożony ich agresją, musiał interweniować. Ekspansja agresywnych sąsiadów z południa zmusiła go do walki na dwóch frontach. Wszystkie próby wyparcia agresorów z zagarnianych przez nich terenów kończyły się porażkami. W końcu, w 1551 roku, Hojo Ujiyasu zaatakował Hirai w prowincji Kozuke, siedzibę i domenę urzędu Kanto Kanrei, gubernatora Kanto. Po ciężkich walkach Norimasa porzucił zamek i uciekł do Echigo pod opiekę swojego najsilniejszego wasala Nagao Kagetory. W efekcie Smok Echigo rozpoczął wojnę z klanami Takedy Shingena i Hojo Ujiyasu.

UESUGI KENSHIN, SMOK ECHIGO  1530 - 1578

 

Urodził się w 1530 roku w bogatej i silnej militarnie rodzinie Nagao, wywodzącej się od cesarza Kanmu, z linii Kanmu Heike. Gdy dorósł nadano mu imię Kagetora. Klan Nagao był wasalem klanu daimyo Uesugi Norimasy. Z jego oficjalnego nadania miał władać lennem zamku Kasugayama. W rzeczywistości kontrolował całą prowincję Echigo od Alp Japońskich po wybrzeże Morza Japońskiego.

Uesugi Norimasa piastował przynależne jego rodzinie stanowisko Kanto Kanrei, gubernatora regionu Kanto, namiestnika szogunatu Ashikaga. Jego ród wywodził się z linii wielkich Fujiwarów.

Kenshin był jednym z najpotężniejszych daimyo okresu Sengoku. Dzięki zdolnościom wojskowego stratega i osobistej waleczności zyskał przydomek Smok Echigo. Miał sztab 28 doświadczonych generałów, wygrał niemal wszystkie bitwy w jakich uczestniczył. Jego słabszym punktem było zdobywanie zamków, wielokrotnie odstępował od oblężeń.

Był również dobrym administratorem swoich domen, stworzył system sprawnej organizacji cywilnego zarządzania. Jego rządy przyniosły wyraźny wzrost poziomu życia mieszkańców. Zgromadził ogromne bogactwo czerpiąc dochody z kopalń złota, produkcji soli i handlu morskiego.

Żył w najkrwawszym okresie bezprawia epoki Sengoku Jidaji, co sprawiło, że musiał zaangażować się w konflikt zbrojny z agresywnymi sąsiadami.

POWRÓT PROLOG

© 2015 - 2025  |  All Rights Reserved | © Krzysztof Pietrek | Wszelkie prawa zastrzeżone

dannoura1185@op.pl