Smok zajmuje ważne miejsce w religii buddyjskiej i japońskiej mitologii. Wiele bardzo ciekawych informacji można znaleźć na stronie :
Smoki są obecne w mitologii Japonii od zawsze. Ryugu, pałac Króla Smoków Ryujina nazywany jest Wiecznie Zieloną Krainą. Znajduje się na dnie morza, w pobliżu wysp Ryukyu, Okinawy. Ma wiele pięter, zbudowany jest z czerwonego i białego korala. Jest pełen skarbów wśród których znajdują się klejnoty które kontrolują przypływy i odpływy wód, wszystkiego strzegą smoki. Ryby i inne stworzenia morskie służą Królowi Ryujinowi jako wasale, a żółw jest jego głównym posłańcem. Po północnej stronie pałacu znajduje się Sala Zimowa, w której cały czas pada śnieg. Na wschodniej stronie jest Sala Wiosny, motyle odwiedzają tutaj kwiaty wiśni i śpiewają słowiki. Po południowej stronie pałacu znajduje się Sala Letnia, w której w ciepłe wieczory ćwierkają świerszcze. Na zachodniej stronie jest Sala Jesienna oświetlona jasnymi kolorami klonów. Dla człowieka jeden dzień w pałacu Króla Smoków jest jak 100 lat na ziemi.
W zamierzchłej przeszłości, jeszcze przed pojawieniem się ludu Japonii, córka Smoczego Króla Toyotama-Hime poślubiła myśliwego o imieniu Hori no Mikoto. Hori był synem Ninigiego, wnuka bogini słońca Amaterasu. Amaterasu wysłała Ninigiego na ziemię, aby zaprowadził spokój na Archipelagu Japonii. Wręczyła mu przedmioty, które później zostały cesarskimi regaliami Ośmioboczne Zwierciadło, Krzywy Klejnot oraz Miecz Trawosiecz. Lustro kazała otaczać taką czcią, jaka należy się jej samej. Oprócz tych przedmiotów przekazała wnukowi także sadzonki ryżu z niebiańskich pól. Ninigi stał się w ten sposób mitycznym protoplastą Japończyków i japońskiego rodu cesarskiego.
Przez trzy lata Hori i Toyotama-Hime mieszkali razem w jej podwodnym królestwie. Z roku na rok Hori czuł się coraz bardzie samotny i rosła w nim tęsknota za jego krajem. W końcu wrócił do wyższego świata i tam dowiedział się, że Toyotama jest brzemienna. Syn, którego mu urodziła, spłodził później czworo dzieci, z których jednym był Kamuyamato Iwarebiko, pierwszy ludzki cesarz Japonii, znany jako Jinmu Tenno.
Wraz z pojawieniem się z Azji religii buddyjskiej przybyły smoki jako obrońcy buddy i religii buddyzmu ezoterycznego. Smok ma głowę wielbłąda, rogi jelenie, oczy zająca, łuski karpia, łapy tygrysa i pazury przypominające orła. Ma wąsy i jasny klejnot pod brodą. Oddech Smoka zamienia się w chmury, z których spada deszcz lub ogień. Może powiększać lub kurczyć swoje ciało,ma moc transformacji i niewidzialności.
Śmiertelnym wrogiem smoka jest Feniks, a także człowiek ptak znany jako Karura. W przeciwieństwie do zachodniej mitologii, azjatyckie smoki rzadko są przedstawiane jako wrogie. Choć przerażające i potężne, smoki są uważane za sprawiedliwe, życzliwe, przynoszące bogactwo i szczęście. Smok jest również uważany za zmiennokształtnego, który może przybrać ludzką postać.
Smok jest częstym motywem Horimono wotywnego i dekoracyjnego. Smok jako emanacja Fudo-Myoo w postaci Smoczego Króla Kurikara owiniętego jako smok wokół miecza Ken, Horimono Kenmaki-Ryu, omówiono w zakładce Hirimono Wotywne Motywy.
Japońskie smoki mają trzy pazury, ich buddyjskie chińskie pierwowzory cztery. Smoki są częstym tematem rzeźbionym w różnej stylistyce. Jeśli grawerunek ma na celu ukrycie wad, czy upiększenie dla uatrakcyjnienia głowni może być bogato rzeźbiony, z wieloma szczegółami.
Smoki płci męskiej są przedstawiane z ogonem w formie miecza Ken :
Innym zwykłym smokiem przedstawianym w Horimono jest Tamaoi-Ryu, dosłownie Smok Polujący na Klejnoty :
© 2015 - 2025 | All Rights Reserved | © Krzysztof Pietrek | Wszelkie prawa zastrzeżone
dannoura1185@op.pl