Rękojeść stalowej głowni niesie bardzo dużo informacji pozwalających w wielu przypadkach określić wiek i pochodzenie miecza. Kowale zostawiali indywidualne cechy na Nakago, charakterystyczne dla szkoły w jakiej uczyli się i pracowali.
Na Nakago zapisana jest historia miecza. Pod żadnym pozorem nie można go czyścić ani poddawać renowacji. Naturalne są obszary rdzy i patyna narastająca z upływającym czasem.
Badając głownię określamy cechy Nakago :
ogólny kształt
rodzaj zakończenia Kuri-Jiri
Yasurime, znaki miecznicze wykonane przez kowala pilnikiem
sygnaturę i inne informacje umieszczane jego bokach
Osoba praworęczna nosiła miecze ostrzem ku górze na lewym boku za pasem Obi. Patrząc na sylwetkę samuraja z lewej strony widzimy stronę zewnętrzną miecza Omote, strona wewnętrzna, przylegająca do biodra, nosi nazwę Ura. Jeśli kowal podpisywał głownię umieszczał sygnaturę na stronie Omote Nakago, na Ura Nakago umieszczano inne informacje jak np. datę wykucia miecza czy lokalizację szkoły.
Miecz Tachi był noszony ostrzem w dół, sygnatury Mei umieszczano na zewnętrznej stronie Omote, nazywa się je Tachi Mei. W przypadku skrócenia Tachi do wielkości Katany z reguły obcinano część Nakago z umieszczonym Mei, jeżeli sygnatura miała wiele znaków część mogła pozostać, wtedy resztki sygnatury pozostawały na stronie Ura miecza noszonego ostrzem w górę.
NAKAGO
© 2015 - 2025 | All Rights Reserved | © Krzysztof Pietrek | Wszelkie prawa zastrzeżone
dannoura1185@op.pl