Wady wynikłe z uszkodzeń mechanicznych, złego polerowania oraz napraw.

 

KISSAKI - KISSAKI może być złamany przed BOSHI (hartowany obszar) i ubytek nie wychodzi poza BOSHI dobre polerowanie może przywrócić/poprawić kształt KISSAKI. Jeżeli natomiast z ubytkiem głownia utraciła część BOSHI jest to FATAL wada nie do naprawy.

Hagire

 

Pęknięcie prostopadłe do krawędzi Ha, wada krytyczna nienawidzona przez kolekcjonerów. Często trudno ją dostrzec. Wynik złego hartowania lub uszkodzenia w walce. W rzeczywistości, nie jest to najgorsza wada.

Nioi Gire

 

Przerwany Hamon. Linia Hamon lub Boshi ucieka z ostrza w dowolnym miejscu. Fatalna, krytyczna wada.

 

Fukure

 

Miejscowe napuchnięcie powierzchni stali w formie pęcherzyka, bąbla zamkniętego lub otwartego. Powoduje je kieszeń lub pęcherzyk powietrza powstający w wyniku złego spojenia warstw skuwanej stali, błąd kowala. Nie jest wadą krytyczną, ale jego nieprzyjmeny widok drażni.

Yaki Ware

 

Jedna z najgorszych wad czasami bardzo trudna do znalezienia. Zwykle jest bardzo cienkie ale ostre i głębokie. Pojawia się w obszarze Hamon przez błąd w pracy hartowania. Jest kilka rodzajów Yaki Ware. Wada bywa często mylona z Ware. Lokalizacja w Boshi na Kissaki uważana jest za najgorszą.

Ware

 

Rozwarstwienie powierzchni zewnętrznej, łatwe do rozróżnienia. Nie oznacza stali złej jakości tak samo brak Ware nie świadczy o dobrej jakości stali. Pozioma linia szczeliny, rozwarstwienia, wynika ze słabej spoiny pomiędzy skutymi warstwami stali. Zmiany temperatury i wilgotności środowiska w jakim przebywa głownia też mają wpływ na pracę skutych warstw stali. Ware może wystąpić w dowolnym miejscu na powierzchni głowni, w Mune - Mune Ware, w Jigane - Tate Ware, w Shinogiji - Shinogi Ware. Jest to często występująca wada. Oczywiście są różne Ware, mogą być delikatne nie szpecące, ale mogą być obszerne i mocno kaleczyć wygląd miecza. Niżej przykłady Tate Ware.

KIZU - Wady miecza

 

Każdy wiekowy miecz ma jakieś wady, japońska nazwa Kizu. Jedne są naturalne i często występujące, nie wpływają na negatywną ocenę miecza, inne uważane za fatalne dyskwalifikujące, na przykład Hagire poprzeczne pęknięcie krawędzi tnącej Ha przecinające linię Hamon. Wiele wad jest akceptowanych przez kolekcjonerów, wynikają z wieku i użytkowania głowni. Im więcej wad tym niższa cena miecza. Wady zwane krytycznymi jak Hagire, wygięcie, pęknięcie czy złamanie głowni, praktycznie dyskwalifikują miecz. Usterki które nie są krytyczne mogą być skorygowane przez profesjonalny szlif. Krytycznych usterek nie można usunąć. Doświadczony kolekcjoner Nihonto sam decyduje co jest do przyjęcia w jego kolekcji. Nawet gdy ostrze ma poważne błędy i małą wartość pieniężną, może być nadal ciekawe i użyteczne w poznawaniu historii i cech japońskiego miecza, szczególnie jeśli jest sygnowane przez znanego kowala, bardzo stare, posiada rzadko spotykane, unikalne cechy. Ja uważam, że miecz z Hagire wart jest włączenia do kolekcji, jeżeli głownia jest ciekawa.

 

Wady wynikłe z błędów w odkuwaniu noszą nazwę  KITAE KIZU