Gozen Tomoe 1157-1247

Tsuruhime Księżniczka Mórz   1526–1543

Kobiety Samuraje, Onna Muscha i Onna Bugeischa              Stale w budowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W średniowiecznej Japonii kobiety w rodzinach samurajów szkolono w posługiwaniu się bronią. W czasie nieobecności mężów, czy ojców miały bronić domu i honoru rodziny. Ich główną bronią były naginata i łuk, które pozwalały utrzymywać dystans do silniejszego mężczyzny atakującego zazwyczaj z konia.

 

W przekazach na temat kobiet biegłych w sztuce walki pojawiają się dwa określenia Onna Musha i Onna Bugeisha. Można je w przybliżeniu tłumaczyć Kobieta wojownik doskonały.

 

Według jednych źródeł Onna Muscha zarządzała domem w czasie nieobecności męża czy ojca, w razie konieczności broniła rodziny przed napadem, a Onna Bugeisha walczyła w bitwach jako wojownik na równi z mężczyznami. Inne mówią przeciwnie, Onna Bugeisha broniła domu, a Onna Muscha walczyła na wojnie jak samuraj.

 

Pojawiają się opisy, że Onna Muscha będąc zawsze gotowa do walki dbała o zachowanie kobiecości, miała ułożoną fryzurę i była elegancko ubrana w kimono, natomiast Onna Bugeisha nosiła zbroję samuraja.

 

Znalazłem też informacje, że oba pojęcia to synonimy.

Poprosiłem o wyjaśnienie tej kwestii znajomego Japończyka z Tokio, pana Kengo Matsuzawa, pracującego w galerii i domu aukcyjnym broni. Stwierdził, że pytanie jest bardzo trudne. Obecnie większość Japończyków uważa, że Musha i Bugeisha to synonimy. Jego współpracownik, znawca tematyki i historii Japonii, opisał różnicę.

 

Samuraj służył swojemu panu we wszystkich sprawach czasu pokoju i wojny.

 

Samuraj Musha pełnił służbę samuraja wojownika, jego zadaniem było wyłącznie doskonalenie umiejętności sztuk walki i ochrona bezpieczeństwa suwerena. W czasie konfliktów był elitarną siłą specjalną.

 

Samuraj Bugeisha był niezależnym, doskonale wyszkolonym wojownikiem do wynajęcia, dumnym ze swojej siły i umiejętności.

 

Różnicą między Musha i Onna Musha, Bugeisha i Onna Bugeisha jest tylko płeć, obydwa słowa określają zawodowego, wyszkolonego do walki wojownika.

 

Jeśli trzymać się tej teorii, to żona, konkubina czy córka samuraja, wyszkolona w sztuce walki to Onna Muscha. Natomiast Onna Bugeisha była tylko wojownikiem.