Yakidashi i Hamon Choi Edo
Yakidashi i Hamon Juka Choi Osaka
W 1668 roku szogunat Tokugawa wydał ustawę, która zakazywała cywilnej ludności noszenia bez urzędowego zezwolenia mieczy o nagasa dłuższych niż 45 cm.
Inne edykty ustalały długość Nagasa dla prostych i wysokich rangą samurajów, Gokenin i Hatamoto, nadając nazwy, które są do dzisiaj używane :
TANTO – Nagasa krótsza od 1 shaku 30,3cm
WAKIZASHI - Nagasa od 30.3cm do 60.3cm,
Dla Wakizashi ustalono jeszcze dodatkowy podział :
Ko Wakizashi małe - do 45.45cm
Chu Wakizashi średnie - od 45.45cm do 54.54cm
O Wakizashi długie - od 54,54cm do 60.3cm
KATANA – Nagasa dłuższa niż 2 shaku 60.6cm
W 1683 roku szogunat określił maksymalną długość Nagasa Katany na 70 cm.
Pojawił się nowy styl głowni długiego miecza z bardzo małym Sori.
Należy wyjaśnić znaczenie i status samuraiów wysokiej rangi. Wszystkie trzy szogunaty posiadały oficjalnych wasali. W przypadku dwóch pierwszych, Kamakury i Ashikaga, określano ich jako Gokenin.
W szogunacie Tokugawa ustanowiono rangę Hatamoto, wyższą grupę wasali w bezpośredniej służbie szoguna. Hatamoto znaczy dosłownie "u podstawy sztandaru", czyli odpowiednik chorążego. Wasal Gokenin miał niższą rangę. Hatamoto mieli prawo audiencji u szoguna, które nie przysługiwało Gokenin. Hatamoto mieli też dużo wyższe dochody.
Wakizashi Kanbun Shinto około 1680. Sygnowany Bishu Ju Sadatsugu inaczej Kawachi no Kami Sadatsugu prowincja Owari. Nagasa 552 mm, szerokość w Machi 31,8 mm w Yokote 24,6 mm, grubość Mune 7,5 mm, Sori 6 mm. Wyrazisty hamon Gunome Midare Nie Deki rozpoczyna lekko sfalowana Edo Yakidaschi. Ciężka, masywna głownia, prawie równa szerokość.
Yakidashi i Hamon Juka Choji - Osaka Yakidashi i Hamon Choji - Edo
KANBUN SHINTO 1658-1683
Okres miecza Kanbun Shinto to historyczne ery Manji, Kanbun, Enpo i Tenno. Najważniejszymi ośrodkami produkcji miecza stały się Edo i Osaka.
W Edo będącym centrum potęgi militarnej szogunatu, położono nacisk na ostrość i funkcjonalność miecza, zgodnie z oczekiwaniami wojskowego punktu widzenia. Szeroki Hamon zwęża się w strefie cięcia Monouchi, odcinek 10-12 cm. przed Kissaki, najbardziej narażonej na wstrząsy i naprężenia. Zwężenie mocno utwardzonej Yakiba w Monouchi zwiększało szerokość bardziej miękkiej Jigane dając lepszą amortyzację drgań i wstrząsów. Wskazuje to na kontynuację wzmacniania głowni dla pokonania zbroi.
Miecze znanego zbrojmistrza Kotetsu (1597–1678) są wzorem nowego miecza. Kotetsu pracował początkowo jako płatnerz, ale później włączono go do grupy kowali miecza. Jego miecze były znane z wielkiej skuteczności, mogły przeciąć hełm. Miecze Kotetsu były często sfałszowane, niekiedy tak dobrze, że sam Kotetsu że nie był w stanie odróżnić fałszerstwa. Kiedy przedstawiono mu kiedyś fałszywy miał powiedzieć "ostrze jest moje, ale podpis nie."
Osaka była sercem biznesu i kultury narodu. Zamieszkiwało tam wielu bogatych kupców i rzemieślników stojących jednak w hierarchii społecznej znacznie niżej od często biedniejszych od nich Samurajów. Ponieważ zabroniono im nosić długie miecze nosili Wakizashi. Osaka stała się w ten sposób centrum Wakizaschi. Zamożna klasa kupców i rzemieślników chciała pokazać swój statusu zamawiając miecze najwyższej jakości, z efektownym Hamonem, w bardzo bogatych oprawach.
Najbardziej znanym kowalem w Osace był Sukehiro. Podobnie jak miecze Kotetsu, ostrza Sukehiro są oceniane jako Sai Jo O Wazamono, najlepsze z najlepszych w zdolności cięcia. Większość mieczy z tego okresu ma Hamon rozpoczynający się od Ha Machi prostą linią Yakidashi aby przejść dalej w pofalowane Choji.